Beskrivelse
Et Stage 1-kort fra Pokémons Hoenn-æra
Team Magma’s Claydol er et Fighting-kort fra sættet Team Magma vs Team Aqua, udgivet 1. marts 2004 som del af EX-serien. Kortet udvikler sig fra Team Magma’s Baltoy og har 80 HP. Sættet byggede videre på rivaliseringen mellem de to organisationer fra Pokémon Ruby og Sapphire, og mange af kortene bærer derfor enten Magma- eller Aqua-præfiks foran Pokémonens navn.
Clay Curse og Clay Pulse
Claydol har to angreb: Clay Curse koster ingen energi og Clay Pulse gør 50 skade for en billig pris. Kombinationen gør kortet fleksibelt i opbygningen af et bræt, hvor man kan spare energi tidligt og eskalere skaden senere. Illustrationen er lavet af Zu-Ka, der giver Claydol et roligt, jordnært udtryk i tråd med Team Magmas vulkanske tema.
Uncommon fra et velkendt tema-sæt
Med Uncommon-sjældenhed er kortet ikke det sværeste at finde, men det hører til et af de mere eftertragtede tema-sæt fra EX-serien blandt samlere, der følger Hoenn-generationens historie. Team Magma vs Team Aqua er kendt for sin klare todeling mellem de to teams, og Claydol repræsenterer en af Magmas centrale Pokémon-linjer i sættet.
Se alle kort fra Team Magma vs Team Aqua, eller find flere i Gamle kort.
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.