En Stage 1-Pokémon med fortid som Charcadet
Armarouge er en Fire-type Pokémon i Stage 1-kategorien, der udvikler sig fra Charcadet. Med 140 HP kan kortet tåle flere angreb, før det ryger i discardbunken, hvilket giver plads til at bygge et angreb op i løbet af kampen. Angrebet Flame Legion gør 40+ i skade og fungerer som et solidt basisangreb for et Fire-deck, der satser på at presse modstanderen tidligt.
Pitch Black: en del af Mega Evolution-serien
Kortet kommer fra sættet Pitch Black, der udkom 17. juli 2026 som en del af Mega Evolution-serien. Serien centrerer sig om Pokémon med Mega-udvikling og bringer nye illustrationsstile med sig, hvor mange af kortene får en mere malerisk og detaljeret fremstilling end tidligere sæt. Nummeret 86/84 ligger uden for sættets almindelige nummerering, hvilket er typisk for kort med denne sjældenhedsgrad og signalerer, at det hører til sættets mere eftertragtede udgivelser.
Illustration Rare fra Iwamoto05
Illustrationen er skabt af Iwamoto05, og som Illustration Rare får Armarouge en større og mere udførlig fremstilling end kortets standardversion. Det gør kortet relevant for samlere, der jagter alternative kunstversioner fra Mega Evolution-serien, samtidig med at det stadig kan spilles i en almindelig kampdal takket være dets HP og angreb. Kortet appellerer dermed både til den, der bygger et Fire-deck, og til den, der samler på Illustration Rare-kort fra nyere sæt.
Se alle kort fra Pitch Black, eller find flere i Full Art.
Anmeldelser
Der er endnu ikke nogle anmeldelser.